Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Przypomina nam ono burzliwe dzieje naszej Ojczyzny, bohaterstwo wielu pokoleń Polaków i ich walkę o wolność.
Jak co roku 11 listopada dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Umińskiego w Przedczu wzięli udział w uroczystych obchodach.
Świętowanie rozpoczęliśmy Mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Przedczu ks. Józef Seweryn. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele władz samorządowych, zakładów pracy i służb mundurowych. Nabożeństwo uświetniła obecność pocztów sztandarowych i orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po Mszy św. złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się w przedeckiej świątyni. Następnie przemaszerowaliśmy pod obelisk na Placu Wolności, gdzie wartę pełnili harcerze. Tam odśpiewaliśmy hymn Polski, a delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd poległym za Ojczyznę. Przy dźwiękach orkiestry, udaliśmy się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zgromadzonych powitał Burmistrz Miasta i Gminy Przedecz pan Witold Siwiński. Podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do obejrzenia akademii przygotowanej przez panie: Annę Czerwińską i Dorotę Kupczyk.
Przedstawienie opowiadało o proteście dzieci z Wrześni z 1901 roku. Ukazywało ducha narodu polskiego, który podczas 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Piękna scenografia przedstawiała salę lekcyjną z końca XIX wieku. Najbardziej wzruszająca dla wszystkich była scena, w której nauczycielka zmuszała uczniów do mówienia w języku niemieckim. Dzieci pozostały jednak nieugięte i broniły polskiej mowy, mimo kar cielesnych. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami. Młodzi aktorzy dostarczyli widzom nie tylko wrażeń estetycznych, ale również wzbudzili refleksje nad postawami patriotycznymi.
Polityka Prus w tamtym czasie zmierzała do unicestwienia wszelkich przejawów polskości. Konsekwentnie realizowana, miała stopniowo zgermanizować ludność polskiego pochodzenia. Prusacy nie doceniali jednak ducha naszego narodu. Kolejne pokolenia Polaków nie pozwoliły obumrzeć korzeniom, dlatego z tych korzeni wyrastały nowe pędy polskości, zdolne do walki o ojczyznę.
101. rocznica Odzyskania Niepodległości została godnie uczczona w naszej małej Ojczyźnie. Uczestnicząc w uroczystych obchodach pokazaliśmy swój patriotyzm i przywiązanie do wartości, które powinny być ważne dla każdego Polaka. Pamiętajmy o wspaniałych tradycjach, doceniajmy przeszłość, ale przede wszystkim miejmy na uwadze przyszłość wolnej Ojczyzny.
Opracowała: Joanna Ginter
Fot: Katarzyna Osińska