Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

       147881214511 listopada to data szczególna w polskim kalendarzu patriotycznym. Przywołuje wiele wydarzeń i postaci, które w dziejach naszego narodu zapisały swymi czynami te najpiękniejsze karty historii, by kolejne pokolenia mogły być dumne i czerpać wzorce do naśladowania.

     W tym roku, po zeszłorocznej przerwie, w tradycyjny sposób wraz z innymi mieszkańcami naszej gminy uczciliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 w Kościele pw. Świętej Rodziny w Przedczu, gdzie ksiądz proboszcz Roman Foksiński odprawił uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawicielami miejscowych władz samorządowych, zakładów pracy, placówek oświatowych i kulturalnych przemaszerowali na Plac Wolności. Pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych za Wolną Polskę w dniu Narodowego Święta Niepodległości pełnili wartę nasi harcerze z Drużyny Wielopoziomowej „Trampy”. Delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Hołd poległym w imieniu naszej społeczności szkolnej oddali pan dyrektor Jarosław Sobański i pani wicedyrektor Ewa Ćmielewska. Uczniowie z młodzieżowej orkiestry dętej pod kierownictwem pana Macieja Bagińskiego uczcili pamięć bohaterów hymnem narodowym.

         Następnie uczestnicy uroczystości udali się do MGOK, aby obejrzeć uroczystą akademię. Występ poprzedziło okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Przedecz, pana Witolda Siwińskiego. Przypomniał on zebranym o wydarzeniach i bohaterach, którym zawdzięczamy to, że dziś możemy cieszyć się i czcić wolną ojczyznę. Występ pod opieką pań: Doroty Kupczyk i Joanny Ginter przygotowali uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Władysława Umińskiego w Przedczu. Montaż słowno-muzyczny „Gdy myślę: Ojczyzna” wzbudził wiele refleksji i wzruszeń w sercach widzów oraz podkreślił, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy oddali życie z Ojczyznę. Młodzież nawiązała do zapomnianych wierszy z okresu walk o niepodległość oraz utworów współczesnych twórców. Brawami nagrodzono wykonanie pieśni „Miejcie nadzieję” przez uczennice klasy 8b: Weronikę Dobrowolską i Aleksandrę Ostrowską jak i cały występ. Pamiętając o tym, że żołnierskie pieśni, piosenki i przyśpiewki nieodłącznie towarzyszyły Polskim Legionom w chwilach wolnych od walki, uczniowie z młodzieżowej orkiestry dętej wykonali utwór „Legun na wojence”, upamiętniający wszystkich, w tym i wielu anonimowych, bohaterów I wojny światowej. Podziw wzbudzała piękna scenografia w barwach narodowych autorstwa pań: Katarzyny Osińskiej i Urszuli Gawryszewskiej.

     Podczas tej niezapomnianej poetycko-muzycznej lekcji historii wykonawcy dostarczyli publiczności wielu przeżyć i wzruszeń oraz pokazali, jak ważne są w dzisiejszych czasach szacunek i miłość do Ojczyzny, bo wolność nie jest dana raz na zawsze.

Opracowała: Dorota Kupczyk

Fot: Katarzyna Osińska