Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

Życiorys Władysława Umińskiego

Władysław, Jan, Jędrzej Umiński urodził się 10 listopada 1865 roku w Przedczu (obecnie ul. Kilińskiego 8, posiadłość pana Zbigniewa Jana Antczaka).Ojciec Julian-malarz, matka Tekla z Bogdańskich  -nauczycielka. W dzieciństwie najlepszym przyjacielem zwierzęcym Władysława był jeż, z którym urządzał różne psoty swojej babci. Krajobraz kujawski rozbudził w młodym Władku umiłowanie i szacunek dla przyrody, które znalazło swój wyraz w późniejszej twórczości. Z powodu złej sytuacji materialnej rodzina przenosi się do Częstochowy, a w roku 1874 do Warszawy. Umiński ma wówczas 9-10 lat. Po kilku miesiącach umiera na serce ojciec, pozostawiając żonę i osieracając czworo dzieci (w tym Władysława).

W Warszawie późniejszy pisarz uczęszczał do gimnazjum, następnie służył w wojsku w Petersburgu, a później studiował na tamtejszym uniwersytecie na wydziale przyrodniczym.

Swoją twórczość literacką rozpoczyna nowelką pt.: ,,Z Korsyki", która wydrukowana w czasopiśmie,, Przyjaciel Dzieci", jako tłumaczenie, ponieważ redaktorzy nie uwierzyli, że piętnastoletni chłopiec może być jej autorem. Otrzymał za nią pierwsze honorarium w wysokości 2 rubli i 74 kopiejek. Obok pasji literackiej interesuje się młody Umiński geografią, przyrodą, fizyką, techniką i wynalazkami, szczególnie w dziedzinie aeronautyki (podój przestrzeni powietrznej przez człowieka).W wieku 19 lat skonstruował pierwszy model samolotu, który puszczał z balkonu swojego mieszkania (4 piętro) przy ul. Złotej 39 (dzisiaj w tym miejscu stoi Pałac Kultury i Nauki).

Pisarz założył rodzinę żeniąc się z Natalią Bajn, która dała mu jedną córkę o imieniu Alina. Do roku 1939 mieszkali w Warszawie, gdzie żona Natalia o fiołkowych oczach była właścicielką sklepu modnych ubrań ,,Natali-Aline". W tym też czasie Władysław spotykał się często z pisarzami: Jarosławem Iwaszkiewiczem i Henrykiem Sienkiewiczem, oraz światowej sławy naukowcem Marią Curie-Skłodowską. Lata wojenne spędzili państwo Umińscy w Milanówku. Tam zmarła najpierw córka (1946) na białaczkę, potem żona (1951) na atonię kiszek (jelit). W roku 1952 został Umiński nagrodzony, w uznaniu zasług 70-letniej pracy pisarskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1954 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie zamieszkał przy ulicy Łowickiej. Zmarł na zapalenie płuc 31 grudnia 1954 roku. Został pochowany na Powązkach w kwaterze nr 45.

Zasługi:

  1. Władysław Umiński znany jest jako twórca słowa ,,samolot", które funkcjonuje w języku polskim po dzień dzisiejszy.
  2. Był organizatorem pierwszego w Polsce Kółka Lotniczego dla młodzieży.
  3. W związku z fantastyczno-naukową tematyką jego utworów określony został przydomkiem ,,polski Verne".
  4. Był założycielem nowatorskiego czasopisma ,,Miesięcznik Ilustrowany".
  5. Najbardziej znane utwory Wł. Umińskiego:(według kolejności powstania).

-        „Zwycięzcy Oceanu"

-        ,,Balonem do bieguna"

-        ,,Podróż bez pieniędzy”

-        ,,Wędrowna wyspa"

-        ,,W pustyniach Australii"

-        ,,W podobłocznych krainach"

-        ,,W puszczach Kanady"

-        ,,Przygody małego Australijczyka"

-        ,,Samolotem naokoło świata"

-        ,,Na drugą planetę"

-        ,,W głębinach oceanu"

-        ,,Przygody łodzi podwodnych"

-        ,,W krainach wschodzącego słońca"

-        ,,Od Warszawy do Ojcowa"

-        ,,Synowie puszczy"

-        ,,Znojny chleb"

-        ,,Flibustierowie"

-        ,,Zmory świata"

Przed wojną (II światową) książki W. Umińskiego drukowało wydawnictwo ''Gebethner i Wolff" (czytaj: Gebetner i Wolf), a po wojnie "Nasza Księgarnia".

Powieści W. Umińskiego tłumaczone były na następujące języki: rosyjski, francuski, czeski, serbski, niemiecki.

Do młodego czytelnika zwrócił się z przesłaniem:

''Niech aj się spełnią wasze marzenia".

Wszystkie powieści uczą, jak ważne są w życiu: spostrzegawczość, samodzielność, sprawność fizyczna, umiejętność podpatrywania życia przyrody.