Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

szkola pamieta

Pierwsze dni listopada w polskiej i chrześcijańskiej tradycji, to szczególny czas pamięci o zmarłych. Tuż przed tym świętem wiele osób sprząta mogiły swoich bliskich i odwiedza miejsca pochówku osób zasłużonych dla Ojczyzny. Włączając się w akcję „Szkoła pamięta”, 30 października, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, harcerze z 1 Drużyny Harcerskiej Wielopoziomowej TRAMPY pod opieką druhny Katarzyny Osińskiej i Elżbiety Pawlak udali się na cmentarz w Przedczu.

Celem akcji było posprzątanie czasami zaniedbanych i zapomnianych grobów byłych nauczycieli, księży pracujących w tutejszej parafii, a przede wszystkim żołnierzy poległych w czasie ostatniej wojny. Niestety niektóre z nich to groby symboliczne. Harcerze przynieśli worki, rękawice, narzędzia ogrodnicze i znicze. Wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgrabianiu liści, wyrywaniu trawy i chwastów. Radością napawa fakt, że poświęcili swój wolny czas na sprzątanie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci. Po przybyciu na cmentarz została odmówiona modlitwa za zmarłych. Następnie harcerze pełni zapału zabrali się do porządkowania grobów, a na koniec złożyli kwiaty i zapalili znicze, jako symbol naszej pamięci o zmarłych.

Katarzyna Osińska

Ewa Ćmielewska