Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

obozUczciliśmy pamięć zamordowanych w niemieckim obozie zagłady Kulmhof

21 kwietnia 2022 roku delegacja uczniów naszej szkoły na czele z Panem Dyrektorem Jarosławem Sobańskim wzięła udział w Marszu Pamięci, który już po raz dziewiąty zorganizowany został w Lesie Rzuchowskim na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady z czasów II wojny światowej.

Uczestnicząc w marszu upamiętniliśmy nie tylko wszystkie ofiary obozu, ale w sposób szczególny oddaliśmy hołd zamordowanym tam mieszkańcom Przedcza narodowości żydowskiej.

Kwiecień 1942 roku był piątym miesiącem funkcjonowania obozu zagłady Kulmhof. SS -Sonderkommando przystąpiło wówczas do likwidacji kolejnych gett, wywożąc do Kulmhof Żydów z miejscowości takich jak: Chodecz, Grabów, Łęczyca, Poddębice, Brześć Kujawski, Piotrków Kujawski, Gostynin, Gąbin, Sanniki, Ciechocinek, Osięciny, Radziejów, Piątek oraz Przedecz.

24 kwietnia 1942 roku z naszego miasta wywieziono ok. 600 osób. Wszyscy zostali zamordowani w Lesie Rzuchowskim.