Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

Beztytuu

„Nie sztuką jest być lepszym od innych, sztuką jest być lepszym od siebie samego z dnia poprzedniego”

To motto jest podstawą pracy Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Od 15. do 19. listopada 2021 roku z możliwości uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w tym ośrodku skorzystali uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Władysława Umińskiego w Przedczu wraz z opiekunami: p. Grażyną Kołodziejek, p. Joanną Ginter, p. Marzeną Sypniewską i p. Elżbietą Pawlak.

Młodzież brała udział w warsztatach z zakresu profilaktyki uzależnień od narkomanii, nikotyny, alkoholu, podczas których poznała negatywne następstwa zażywania tych substancji. Uczyła się rozpoznawać zagrożenia związane z komputerem i Internetem. Rozwijała również kluczowe kompetencje życiowe np. umiejętność komunikacji i wyrażania uczuć, rozwiązywania konfliktów, tolerancji, podejmowania decyzji oraz przewidywania ich skutków. Uczniowie poznali także sposoby radzenia sobie z agresją i uczestniczyli w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W trakcie turnusu młodzież brała udział w mini kursie gotowania „Chwila dla podniebienia”, a podczas treningu twórczości poznała metodę decoupage. Wiele atrakcji dostarczyła tzw. gra miejska, w czasie której uczniowie musieli wykazać się kreatywnością, umiejętnością nawiązywania kontaktów społecznych i zdolnością poruszania się w nieznanym sobie terenie. Zaangażowanie i zdrowa rywalizacja towarzyszyły zajęciom integracyjnym, tj. „Milionerzy”, „Just Dance”, „Śpiewać każdy może” W czasie wolnym uczniowie mogli grać w bilard, ping – pong i gry planszowe.

Czas spędzony w Rogoźnie wypełniony był „po brzegi”, a pojęcie nudy wykreślone zostało ze słownika młodzieży. Tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Opracowały: Joanna Ginter, Grażyna Kołodziejek, Marzena Sypniewska, Elżbieta Pawlak