Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

BABCIE I DZIADKOWIE W KSIĄŻKACH DLA DZIECI

Z okazji Święta Babć i Dziadków biblioteka szkolna prezentuje książki, w których babcie i dziadkowie grają ważne role, często pierwszoplanowe. Książki dla małych i starszych. Radosne, dowcipne i takie, które zmuszają do refleksji.

Zachęcam do czytania dzieciom i z dziećmi.

Książki dostępne są w bibliotece szkolnej.

                                                              Nauczyciel bibliotekarz

                                                            Irena Rzepka

 

 1„Babcia na jabłoni”                                     

   autor: Mira Lobe


„Wszystkie dzieci na całej ulicy miały babcię. Niektóre nawet dwie. Tylko Andi nie miał babci – i bardzo się z tego powodu martwił”.

Babcia to najlepszy sposób na smutki i kłopoty. A że mieszka na drzewie, poluje na tygrysy  i ujeżdża dzikie konie...?  

Cóż, jest może trochę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna.

Pełna wdzięku opowieść o chłopcu i bardzo nietypowej babci.

 2„Sklep z babciami”                                     

autor: Dominika Gałka

 

Ostatnie wakacje dzieciństwa (bo czwarta klasa to prawie tak, jakby się już było dorosłym: nowe przedmioty, nauczyciele, obowiązki…) w przypadku Wojtka to całkowita porażka. Zapracowani rodzice nie zaplanowali wakacji na łonie natury, a w mieście nudy, kurz i upał. Wojtek przypadkowo trafia do sklepiku prowadzonego przez trzy starsze panie  i… od tej pory jego życie nabiera barw. Tego lata Wojtek przekona się, że grunt, to dobra paczka… niekoniecznie rówieśników.

8 

„Chusta babci”                                           

autor: Asa Lind

 

Kiedy babcia wraca ze szpitala, w domu zbiera się cała rodzina. Panuje napięta atmosfera, dorośli krzątają się nerwowo, ktoś na kogoś krzyczy, ktoś płacze, szczekają psy. W całym tym chaosie dwoje dzieci stara się znaleźć miejsce, w którym będą mogły spokojnie pomyśleć. Nie jest to łatwe – na balkonie jest za zimno, z łazienki zostają przegonione – w końcu znajdują kryjówkę w namiocie zrobionym z chusty babci.

Poetycka opowieść o przyjaźni, o pożegnaniu i  o poszukiwaniu miejsca, w którym można sobie wszystko spokojnie przemyśleć.

5

„Niezłe ziółko”                                            

autor: Barbara Kosmowska

 

Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ‒ nikt tak dobrze Eryka nie rozumie.
Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy. Kiedy świat Eryka nagle pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec nawet do domku na drzewie.

Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od babci, wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony dorastania?
To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem ‒ wiary w siebie i szacunku dla innych.   

7

„Babcie od A do Z”                                     

autor: Raquel Diaz Reguera

 

Jakie są Wasze babcie? Czy któraś z nich jest Babcią Powierniczką Tajemnic? Babcią Przyjaciółką Ptaków? A może babcią Marzycielką? Odszukajcie swoje Babcie wśród dwudziestu dziewięciu typów Babć przedstawionych w tej książce. Babcie żyją we wszystkich zakątkach świata. Z pewnością każdy z Was zna choćby jedną  w swojej rodzinie lub u znajomych.

Oto książka pełna humoru i subtelnej ironii, idealna do wspólnego czytania przez babcie i wnuki. Sprawi, że przypomnicie sobie wszystkie cudowne chwile, które spędzaliście ze swoimi babciami.

6 

„Babcia”                                             

autor: Emilia Litwinko

 

Mały Antoś bardzo kocha swoją Babcię. Kiedy Mama i Tata są w pracy, albo zajęci setką innych spraw, Babcia zawsze ma czas. Porozmawia, zaśpiewa, opowie bajkę albo po prostu będzie obok. Ale któregoś dnia Babcię zabiera ambulans, a wszyscy dorośli stają się bardzo nerwowi. Antoś nie do końca rozumie, co się dzieje, i bardzo to przeżywa. Na szczęście Babcia podarowała mu wcześniej pluszowego kotka, który zabiera go w niezwykłą podróż w świat Biblii.
To książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, która w zrozumiały dla nich sposób ukazuje śmierć w perspektywie wiary chrześcijańskiej.

4

 „ Kot kameleon”                                        

autor: Joanna Wachowiak                                        

Natalia nie jest szczególnie zadowolona, gdy musi zostać na kilka dni na wsi u babci Anieli. A gdy po odjeździe rodziców okazuje się, że w samochodzie została jej torba z ulubionymi zabawkami, jest naprawdę zmartwiona. Cóż ona będzie robić przez całe dni z babcią i czarnym kotem, który chyba jej nie lubi?

Na szczęście babcia zabiera ją na strych, gdzie można przymierzać fantazyjne kapelusze i bawić się szkiełkami witrażowej lampy. Gdy się przez nie spogląda, wszystko nabiera czarodziejskich barw, a czarny kot staje się białym kotem.

Tylko czy to naprawdę magia?  

„Kot kameleon” znalazł się wśród 10 książek nominowanych do nagrody IBBY 2014.

3„Mój dziadek był drzewem czereśniowym”         

autor: Angela Nanetti

 

Opowieść o dziadku, który chodził po drzewie.                        

I o wnuczku, który nauczył się tego od dziadka.               

O drzewie, które było dziadkiem, ale było też mamą.              

O dojrzewaniu drzewa i o dojrzewaniu chłopca.

O kwitnieniu i o przekwitaniu.

O gęsi, która była babcią i o czereśniach, które latały jak spadochrony.

A także - bo jakżeby inaczej - o dobrych strażakach.             

I o tacie.

Czyli w największym skrócie piękna opowieść o chłopcu, który wchodził w życie własne poprzez życie innych, wchodząc przy okazji na drzewo."

9

„Mój Inny Dziadek”                                     

autor: Rolf Barth, Daniela Bunge

Dziadek jest najlepszym przyjacielem Zosi. Zajmuje się nią i zawsze ma dla niej czas. Jest przystojnym panem w białej koszuli i marynarce, który zawsze pamięta o tym, by z każdym miło się przywitać, grzecznie uchylając kapelusza. Dziadek chętnie chodzi z Zosią na spacery i na ryby albo piecze z nią ciasta i odwiedza grób Babci. Aż do dnia, gdy Zosia zastaje go w domu nieogolonego i w piżamie. I to mimo że jest już dawno po południu! Od tej chwili Dziadek coraz częściej o czymś zapomina. Czasem nie pamięta nawet, jak Zosia ma na imię.                                                                    

Czy naprawdę nic nie da się z tym zrobić? Wnuczka uważa, że na pewno się da! Przecież teraz- gdy stał się Innym Dziadkiem – to ona musi się zim zaopiekować. „Inny Dziadek” to wzruszająca historia, która pomaga dzieciom zrozumieć, co dzieje się z osobami dotkniętymi demencją. 

* Opisy książek  pochodzą  od  wydawców.