Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

zajawea konk recytatorski 770x23022 listopada w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Przedczu odbył się finał  I Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane…”, którego organizatorem i gospodarzem jednocześnie była nasza szkoła. Do udziału w Konkursie zgłoszono 53 uczestników z 11 szkół w powiecie kolskim. Młodzi recytatorzy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe: klasy I-III, klasy IV- VI oraz klasy VII – VIII. Pierwszy etap rywalizacji przeprowadzono w poszczególnych szkołach- w ramach niego wyłoniono najlepszych uczniów, którzy zaprezentowali się w finale.

Kilkanaście minut przed godziną 10:00 do klimatycznej sali przedeckiego zamku zaczęli przybywać uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami. Gdy byliśmy już w komplecie, Pan Dyrektor Jarosław Sobański uroczyście zainaugurował I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Słowem malowane”. Po serdecznym powitaniu wszystkich zgromadzonych nastąpiła prezentacja jury. Przewodniczącym komisji konkursowej był Pan Radomir Piorun – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole, znany animator kultury w Kole, w kraju i za granicą, przez 19 lat aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Wspomagali go: Pani Magdalena Romańska - doświadczona polonistka i animatorka kultury ze Szkoły Podstawowej w Wólce Czepowej oraz Pan Robert Banasiak – polonista ze Szkoły Podstawowej w Lubońku, wytrawny znawca języka, aktor amator. Przed rozpoczęciem artystycznych zmagań jury przypomniało kryteria oceny prezentacji: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.

No i zaczęło się… Pierwsze zaprezentowały się „maluchy”, następnie głos oddano uczniom z klas IV-VI, „na deser” zaś wystąpili recytatorzy z klas VII-VIII. Po każdej kategorii następowała przerwa, podczas której jury pochylało się nad werdyktem, a rywalizujący i ich opiekunowie mogli umilić sobie czas „czatowania” słodkim „co nie co”. Kiedy prezentacje dobiegły końca, wszyscy z dreszczykiem emocji i wypiekami na twarzach oczekiwaliśmy na werdykt.

Po kilkudziesięciu minutach wszystko było już jasne... na razie jednak tylko dla komisji konkursowej. Zanim doszło bowiem do ogłoszenia nazwisk laureatów i wręczenia nagród, głos zabrało jury, które doceniło wysoki poziom konkursu, ale nie stroniło też od konstruktywnych uwag pod adresem, zarówno uczestników, jak i instruktorów.

Pierwsze dyplomy- podziękowania trafiły na ręce opiekunów młodych recytatorów. Następnie, każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w Konkursie. Wreszcie nadeszła ta najbardziej wyczekiwana przez wszystkich chwila- odczytanie nazwisk nagrodzonych recytatorów.

Decyzją jury I Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane…” laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

* klasy I – III:

1. miejsce- Zuzanna Sobańska (SP w Przedczu)

2. miejsce – Kamila Skoczylas (SP w Powierciu)

2. miejsce ex aequo – Szymon Tomalak ( SP w Przedczu)

3. miejsce – Patrycja Kruszyna ( SP w Lubońku)

3. miejsce ex aequo – Zuzanna Dopierała ( SP w Przedczu)

 

* klasy IV-VI:

1. miejsce – Jędrzej Brudnicki ( SP w Lubońku)

2. miejsce – Szymon Ignaczak ( SP w Bierzwiennej Długiej)

2. miejsce ex aequo – Klaudia Witczak ( SP w Przedczu)

3. miejsce – Zuzanna Bylińska ( SP w Dąbiu)

3. miejsce ex aequo – Oliwia Ratajczak ( SP w Lubońku)

 

* klasy VII-VIII:

1. miejsce – Amelia Łuczak ( SP w Przedczu)

2. miejsce – Patrycja Więtczak ( SP w Przedczu)

3. miejsce – Amelia Dobosz ( SP w Wólce Czepowej)

3. miejsce ex aequo – Amelia Zawadzka ( SP w Wólce Czepowej)

Wyróżnienie – Aleksandra Grzelak ( SP w Łubiance).

Trzeba przyznać, że komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia. Poza kilkoma szczególnie wyróżniającymi się kreacjami artystycznymi, poziom prezentacji był bowiem bardzo wyrównany. Każdy, kto wysłuchał utworu „Grzyby” Jana Brzechwy w niezwykle plastycznej odsłonie Zuzanny Sobańskiej, zapewne nie może się już doczekać kolejnego sezonu grzybobrania i poznawania „bedłków, rydzy i smardzy”. Jędrzej Brudnicki zaś, i jego brawurowe wykonanie zapomnianego utworu Ludwika Jerzego Kerna „ Krowa autostradowa” pomógł nam zrozumieć obecność krowy na autostradzie, tudzież pojąć, co kryje się pod banalnym: „muuuuu”. Z tych lekkich, przyjemnych i, momentami, zabawnych rejonów, w dość drastyczny sposób, na ziemię sprowadziła nas Amelia Łuczak za sprawą wiersza Zbigniewa Herberta „Apollo i Marsjasz”. Najlepszym komentarzem do tej pełnej obrazowej empatii prezentacji, jest fakt kilkusekundowej ciszy, jaka zapadła wśród odbiorców po recytacji utworu. Kreacją, która także utkwiła nam głęboko w sercu, a przy tym dała dużo do myślenia, było wykonanie wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Śmierć w kręgu rodziny” przez Szymona Ignaczaka.

Nagrody- zbiory poezji najwybitniejszych polskich poetów laureaci odebrali z rąk Pana Dyrektora.

Konkurs dobiegł końca, uczestnicy rozjechali się do domów, a nam nie pozostało nic innego, jak powoli odliczać czas do II edycji Konkursu i czekać na kolejne „słowem malowanie”…

Anna Czerwińska