Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

lichen sanktuarium 30 września uczniowie najstarszych klas uczestniczyli w pielgrzymce ósmoklasistów diecezji włocławskiej do bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Myślą przewodnią dnia skupienia dla młodzieży było hasło nowego roku duszpasterskiego 2019/2020: „Eucharystia daje życie”. Młodzi pątnicy pod opieką ks. Szymona Jastrzębskiego oraz pań: Ewy Wawrzyniak, Doroty Kupczyk i Katarzyny Osińskiej licheńskie spotkanie rozpoczęli od zwiedzania apartamentów papieskich, które aktualnie pełnią funkcję małego muzeum. Kiedyś z tych pomieszczeń korzystał sam Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Lichenia w 1999 r., dziś stanowią one skarbnicę pamiątek związanych z Ojcem Świętym. Kapliczka z Matką Boską Licheńską, kolekcje monet, medali, książek, fotografie rodziny, przyjaciół i ukochanych miejsc papieża Polaka zapewne na długo pozostaną w pamięci zwiedzających.

     O godzinie 11.00 rozpoczęła się  ewangelizacja, poprowadzona przez franciszkanina o. Łukasza Buksę OFM oraz ks. prał. Michała Krygiera, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Tuż po niej nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystej Mszy Św., której przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering. Ordynariusz włocławski w słowach skierowanych do młodzieży podkreślił: „Kiedy gromadzicie się tu, w sanktuarium, w świętym miejscu, jesteście jak młode orlęta, które doskonale wiedzą, jakie niebezpieczeństwa grożą waszej wierze w Jezusa, waszej wierności chrześcijaństwu. Życzę wam, abyście byli młodymi orłami, które będą zmieniać świat na lepsze, a nie będą zadowalać się byle czym”. Przed zakończeniem Mszy Św. biskup poświęcił różańce dla blisko czterech tysięcy młodych pielgrzymów. Tegoroczną Eucharystię koncelebrowało aż 95 kapłanów, a o piękną oprawę muzyczną zadbał zespół Jordan ze Zduńskiej Woli.

Opracowała: Dorota Kupczyk

Fot: ks. Szymon Jastrzębski