Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

548W środę – 18 września – uczniowie klas szóstych naszej szkoły wraz  z opiekunami: Jolantą Sypniewską, Marzeną Sypniewską, Dorotą Narazińską i Zbigniewem Mójtą, udali się na jednodniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim.

Pierwszym przystankiem wycieczki była dawna stolica państwa, czyli Gniezno. Uczniowie z przewodnikiem zwiedzali katedrę z relikwiami patrona Polski św. Wojciecha i unikatowy zabytek sztuki romańskiej w Europie – drzwi gnieźnieńskie. Kolejnym punktem było Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim, gdzie na wyspie położonej na jeziorze znajdują się pozostałości grodu Polan oraz palatium i kaplicy, w której być może Mieszko I przyjął chrzest.

 

Nieopodal Ostrowa Lednickiego znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny, gdzie eksponowane są bogate zbiory drewnianej architektury wiejskiej. W jego skład wchodzą zarówno domy mieszkalne, jak i budynki gospodarcze i kultowe. Architekturę ziemiańską reprezentuje kopia barokowego dworu ze Studzieńca oraz kopie oficyn z Łomnicy. Skansenową wieś tworzą budynki z XIX i drugiej połowy XVIII wieku oraz młodsze z pierwszej połowy XX wieku. W kolekcji muzealnej znajdują się także bogate zbiory wyposażenia domowego i gospodarczego. Nie zawsze są to przedmioty wysokiej klasy artystycznej, jednak mają znaczenie jako pamiątki przeszłości. Wśród nich wymienić można np. snycersko zdobione łóżka, kunsztownie oprawione oleodruki, porcelanowe figury, rzeźby oraz bogaty zbiór narzędzi i maszyn do wyposażenia warsztatów rzemieślniczych: kowalskiego, szewskiego, garncarskiego oraz warsztatów przemysłu domowego.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie była Kruszwica z „ mysią wieżą”, czyli fragmentem zamku Kazimierza Wielkiego i rejs po jeziorze Gopło.

Opracował: Zbigniew Mójta