Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

rogoxno„Nie sztuka jest być lepszym od innych,

sztuką jest być lepszym od siebie z dnia poprzedniego”

W dniach od 9 do 13 września 2019 roku uczniowie klas: V a, V b, VI a wraz z wychowawczyniami panią Joanną Ginter, panią Grażyną Kołodziejek oraz Jolantą Sypniewską i opiekunami panią Wandą Kuśmierkiewicz i panią Dorotą Kozłowską uczestniczyli w turnusie profilaktycznym Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie.

Dzieci brały udział w warsztatach:

Profilaktyka uzależnień

 • Profilaktyka alkoholizmu
 • Profilaktyka nikotynizmu
 • Profilaktyka narkomanii + Profilaktyka wobec dopalaczy
 • Profilaktyka uzależnienia od komputera i Internetu

Rozwijanie kluczowych umiejętności życiowych

 • Profilaktyka agresji i przemocy. Rozwiązywanie konfliktów
 • Nasze uczucia
 • Rozwijanie umiejętności komunikacji
 • Tolerancja- co trudno a co łatwo zaakceptować?
 • Asertywność- sztuka odmawiania, indywidualność czy konformizm
 • Uczestnictwo w grupie
 • Nauka i pasja, czyli jak zorganizować sobie czas
 • Radzenie sobie ze stresem

Czas pobytu w ośrodku umilały dzieciom zajęcia alternatywne, takie jak: trening twórczości, w czasie którego poznały metodę decoupage; chwila dla podniebienia, czyli mini kurs gotowania; turniej piłki plażowej; wieczorne zabawy integracyjne, m.in. „Koło Fortuny”, „Śpiewać każdy może…?” – czyli karaoke. W krótkich przerwach pomiędzy zajęciami uczniowie mogli pograć w bilard, ping-pong, gry planszowe, a także nawiązywać bliższe relacje koleżeńskie. Pięciodniowy pobyt był także nauką samodzielności i współdziałania w grupie. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. W słoneczne środowe popołudnie mieliśmy okazję spacerować brzegiem jeziora, podziwiać krajobrazy i miło spędzić czas na plaży. W ostatni wieczór bawiliśmy się na dyskotece pod chmurką połączonej z ogniskiem, przy którym można było piec kiełbaski. Podczas pobytu odwiedziliśmy też Muzeum Regionalne w Rogoźnie. Wizyta okazała się wspaniałą lekcją przyrody, historii i rozwoju techniki. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści i ciekawostek historycznych związanych z tym regionem. Kwintesencją pobytu było wspólne obejrzenie filmu pt.: „Cudowny chłopak”, który wycisnął wiele łez i skłonił do refleksji na temat relacji społecznych panujących w naszych zespołach klasowych.

Wyjazd do Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie był nie tylko pięknym przedłużeniem wakacji, ale również okazją do rozwoju naszych osobowości. Na zawsze pozostaną nam w pamięci słowa i zasady, które czynią nas lepszymi, np: „Największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc, okazując swoje serce”.

Opracowały:    

Grażyna Kołodziejek

                        Joanna Ginter