Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

IX Radomski Piknik Strzelecki 1

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II uczniowie Szkoły Podstawowej w Przedczu wzięli udział w montażu słowno-muzycznym upamiętniającym osobę wielkiego Papieża Polaka. W prezentowanej przez uczniów inscenizacji, którą napisał i wyreżyserował ks. Szymon Jastrzębski, widzowie mogli przenieść się do realiów minionej epoki i przeżyć choć chwile czasu w XX wieku. W klimat spotkania wprowadziła wszystkich piosenka w wykonaniu Aleksandry Ostrowskiej, która zaśpiewała „Psalm stojących w kolejce” Urszuli Prońko.

W jej trakcie młody ksiądz Wojtyła, w którego postać wcielił się Rafał Nowakowski, wkroczył na scenę w gronie młodych ludzi. W czasie aktorskiej gry nie mogło zabraknąć papieskiego poczucia humoru i otrzymania wezwania z kajaków do przyjęcia sakry biskupiej. W montażu również wykorzystano przemówienia do rodzin, do młodych oraz z I pielgrzymki Papieża do Ojczyzny 2 czerwca 1979 roku. Sceną oddania homagium nowo wybranemu papieżowi przez Stefana Kard. Wyszyńskiego, którego zagrał Kamil Musiał, zaakcentowano zbliżającą się beatyfikację Wielkiego Prymasa Tysiąclecia, niegdyś wikariusza w Przedczu. Rozmaite treści tej inscenizacji ubogacone motywami dramy nawiązywały do wyboru papieża podczas konklawe w Rzymie, do upadku muru berlińskiego i nastania demokracji oraz godności człowieka i wartości pracy ludzkiej w rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Akademię tę swoim śpiewem ubogaciła scholka pod kierownictwem p. Jadwigi Gabrysiak, katechetki, zaś piękną dekorację, ukazując swoje artystyczne walory, wykonały p. Katarzyna Osińska i p. Urszula Gawryszewska.

W trakcie tego wydarzenia gościliśmy w szkole Pana Krzysztofa Zielińskiego z Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w Koninie, które w tym roku przeżywa 10-lecie swojej działalności dla dobra człowieka chorego terminalnie. Z tej to okazji po zaprezentowaniu przez Pana Krzysztofa w kilku słowach różnorodnych pomysłów i dzieł powstałych i powstających na przestrzeni czasu związanych z funkcjonowaniem hospicjum, wszyscy aktorzy wraz z Dyrekcją Szkoły p. Jarosławem Sobańskim udaliśmy się na plac przed szkołą by zasadzić 250 żonkili, kwiatów nadziei i symboli posługi hospicyjnej, jako znaku współpracy z hospicjum i solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe. Ten dzień autentycznie był inną lekcją wartości, solidarności, miłości i historii dla nas wszystkich.

Opracował: ks. Szymon Jastrzębski

Foto: Katarzyna Osińska