Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

        pobrane 

        W dniach od 5 do 9 listopada bieżącego roku uczniowie klas VI b i VII a pod opieką pań: Marzeny Sypniewskiej, Ewy Kacprzak i Doroty Kupczyk uczestniczyli w turnusie profilaktycznym Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Celem tego wyjazdu było wzięcie udziału w realizowanych przez RCPU programach profilaktycznych, edukacyjnych i wychowawczych.

 

           W programie pobytu znalazły się między innymi zajęcia:

 • Profilaktyka agresji i przemocy. Rozwiązywanie konfliktów.
 • Rozwijanie umiejętności komunikacji.
 • Tolerancja – co trudno, a co łatwo zaakceptować?
 • Nasze uczucia.
 • Profilaktyka uzależnienia od komputera i Internetu.
 • Profilaktyka nikotynizmu.
 • Profilaktyka alkoholizmu.
 • Asertywność – sztuka odmawiania, indywidualność czy konformizm?
 • Nauka i pasja, czyli jak zorganizować swój czas?
 • Radzenie sobie ze stresem.
 • Profilaktyka narkomanii + profilaktyka wobec dopalaczy.

       W trakcie turnusu dzieci brały udział w mini kursie gotowania „Chwila dla podniebienia”, dopełniając menu miejscowej stołówki o podwieczorkowe specjały. Przepyszne okazało się ciasto drożdżowe z owocami, a rurki z kremem, czekoladowe babeczki i wyśmienite rogale zachwyciły niejednego smakosza słodkości.

       W środę i czwartek uczniowie zwiedzili Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz, które mieści się w zabytkowym budynku Ratusza Nowomiejskiego w Rogoźnie. Ilość pamiątek związanych z historią Rogoźna i jego okolic może zaskoczyć niejednego turystę. Uczniowie poznali historię miasta od zarania jego dziejów aż po czasy II wojny światowej. Wystawa poświęcona miejscowej faunie i florze zobrazowała naturalne bogactwo regionu, a niektórym zwiedzającym pomogła odświeżyć wiadomości z przyrody i biologii. Ekspozycja etnograficzna z kolei stała się prawdziwą podróżą w przeszłość, podczas której mogli oni obejrzeć wiele przedmiotów codziennego użytku sprzed około stu lat i dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądało pszczelarstwo czy różne prace gospodarskie.

     Wyjazd okazał się świetną okazją do integracji i miłego spędzenia czasu. Świecące słońce i rozpieszczająca nas ciepłymi kolorami złota polska jesień zachęcały do zajęć na świeżym powietrzu, dlatego nasi uczniowie rozegrali mecz piłki nożnej, wkładając w grę niemal całe serce. Chętnie korzystali również z siłowni zewnętrznej i placu rekreacyjnego.

       Duch rywalizacji budził się również podczas wieczornych zajęć integracyjnych, gdy uczniowie uczestniczyli w turniejach: „Koło Fortuny”, „Kocham Cię, Polsko” i „MILIONERZY”. Ostatni wspólny wieczór umiliła wszystkim zabawa podczas dyskoteki.

       Na zakończenie pobytu uczniowie otrzymali dyplomy ukończenia turnusu z jakże wymownym mottem RCPU w Rogoźnie: „Nie sztuką być lepszym od innych, sztuką jest być lepszym od siebie samego z dnia poprzedniego”.

                                                                                                                               Opracowały:

                                      Dorota Kupczyk 

  Marzena Sypniewska

 Ewa Kacprzak