Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

eduPrzed gimnazjalistami i uczniami klas ósmych oraz ich rodzicami czas życiowych wyborów.

Chociaż do wakacji jeszcze niemalże trzy miesiące, to już teraz nasuwa im się wiele pytań dotyczących kolejnego etapu edukacyjnego. Jaką najlepszą dla mnie szkołę wybrać?

Co zrobić, aby dobrze zaplanować swoją przyszłą ścieżkę zawodową? Jaki zawód będzie dla mnie najlepszy? Liceum, technikum czy szkoła branżowa?

Aby wyjść uczniom i ich rodzicom naprzeciw i pomóc im w podjęciu właściwych decyzji, w naszej szkole zostały zorganizowane po raz pierwszy Targi Edukacyjne, które odbyły się 29 marca 2019 r.

Wydarzenie to było okazją do tego, aby uczniowie mogli lepiej poznać placówki, które mogą stać się miejscem dalszego zdobywania przez nich wiedzy i doświadczenia.

Nasza szkoła gościła przedstawicieli szkół zarówno z powiatu kolskiego, jak i województwa kujawsko-pomorskiego. Swoje oferty edukacyjne przedstawiło osiem placówek:

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie

- Zespół Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Staszica w Kościelcu

- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu

- Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu

- Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Społeczna Szkoła Branżowa w Choceniu

- Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej

- Zespół Szkół Katolickich im. Jana Długosza we Włocławku

- Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Szkoły – Pan Jarosław Sobański, witając przybyłych gości,wśród których obecni byli dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, kadra pedagogiczna i uczniowie, z których wielu jest naszymi absolwentami.

Następnie rozpoczęła się pierwsza z dwóch zaplanowanych części. W czasie jej trwania uczniowie odwiedzali stoiska przygotowane przez każdą ze szkół, gdzie można było znaleźć coś dla ducha i coś dla ciała. Należy nadmienić, że wszystko prezentowało się ciekawie.

Gimnazjaliści i ósmoklasiści w tym czasie mogli porozmawiać z nauczycielami oraz ze starszymi kolegami z poszczególnych szkół oraz przyjrzeć się wytworom ich pracy, a było co podziwiać.

Na każdym stoisku zainteresowani uczniowie otrzymywali foldery, a wielu z nich uzbierało dość pokaźną kolekcję, aby w domowym zaciszu wszystko spokojnie przeanalizować.

Większość szkół przygotowała wystawę zdjęć związaną z ich działalnością, jak również mogliśmy odbyć wirtualny spacer po niektórych z nich.

Przedstawiciele placówek wprowadzali nas w klimat swojej szkoły. Uczniowie będący na profilach mundurowych uczyli rozkładania i składania broni. Ponadto, mogliśmy podziwiać sztukę carvingu (sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach). Każdy łasuch mógł czuć się również zadowolony po skosztowaniu pysznych deserów, roladek czy degustacji drinków bezalkoholowych. Na smakoszy czekały również świeże naleśniki w kształcie ludowej wycinanki. Był to istny festiwal smaków, barw i kształtów, a to dzięki uczniom reprezentującym profile o charakterze gastronomicznym.

Druga część Targów Edukacyjnych miała na celu zapoznanie gimnazjalistów i uczniów klas ósmych z ofertami edukacyjnymi każdej ze szkół w ich krótkich prezentacjach.

Nasi goście kusili potencjalnych kandydatów dobrze wyposażonymi salami dydaktycznymi i pracowniami, a także szeroką gamą zajęć pozalekcyjnych umożliwiających rozwijanie ich zainteresowań, jak również wyjazdami zagranicznymi, szczycili się także sukcesami swoich uczniów. Przyszłych absolwentów zapoznano z perspektywami związanymi z kierunkami kształcenia proponowanymi przez daną placówkę.

Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali to, czego nauczyli się na różnych profilach. Przygotowali dla młodszych kolegów wiele atrakcji, m.in. pokaz barmański ze sztuką flair czy pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wydarzenie uświetniły również prezentacje muzyczne oraz taneczne.

Po zakończeniu prezentacji Pan Dyrektor podziękował przybyłym szkołom za udział w Targach Edukacyjnych jednocześnie zapraszając wszystkich na następny rok szkolny.

Wierzymy, że dzięki Targom pomogliśmy podjąć gimnazjalistom i ósmoklasistom właściwą decyzję o wyborze kierunku kształcenia. Mamy nadzieję, że tegoroczni goście odwiedzą nas w przyszłym roku szkolnym. Naszym uczniom życzymy trafnych wyborów i sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.

                                                                                                                       Opracowała: Zofia Majewska

Fot: Aleksandra Osińska