Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

BOS

Betlejemskie Światełko Pokoju…. Światło, które łączy! 

Pomocą w dobrym przeżywaniu wędrówki BŚP są działania i inicjatywy podejmowane w ramach naszej służby Bogu, Ojczyźnie i Bliźniemu. Tym razem przeżywać ją będziemy pod hasłem: ŚWIATŁO KTÓRE ŁĄCZY…

Naszą harcerską misją, która łączy nas wszystkich jest zaniesienie tego Światła do władz samorządowych, szkoły, kościoła oraz do ludzi samotnych, odrzuconych. Chcemy, by trafiło na wszystkie polskie stoły i zapłonęło na wieczerzy wigilijnej zapalone na świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dzieląc się płomieniem zapalonej świecy z innymi, niczego nie tracimy. „Podzielone” światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

Dla nas harcerzy fundamentalną umiejętnością życia jest zdolność mierzenia swojego czasu służbą. Patrząc w tym wymiarze na przeszłość, Betlejemskie Światło Pokoju, przypomina nam dzisiaj wielkie wydarzenia jako znaki, które nas łączą. W sposób szczególny przywołujemy tu wielkie rocznice: 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100 – lecie Związku Harcerstwa Polskiego odczytując rolę harcerek i harcerzy w kształtowaniu wolności i niepodległości.

Dnia 16 grudnia 2018 w naszym miasteczku już po raz czternasty rozbłysło Betlejemskie Światło Pokoju. Jak zwykle drużyna przedeckich harcerzy wraz z druhnami Katarzyną Osińską i Elżbietą Pawlak ochoczo wzięła udział w tym wydarzeniu. Cała uroczystość miała miejsce w Amfiteatrze przy Zamku. Harcerze zajęli się przygotowaniem dekoracji oraz kiermaszem ozdób świątecznych. Część drużyny poszła do kościoła na mszę świętą, która rozpoczęła się o godzinie 16.00 . Po jej zakończeniu w orszaku przemaszerowali wraz z Księdzem Proboszczem, Dyrekcją Szkoły i mieszkańcami pod zamek by przekazać światełko pokoju Panu Burmistrzowi. Po wstępnej przemowie i życzeniach na zbliżające się Święta i Nowy Rok, nastąpił czas na podziękowania dla naszych szanownych sponsorów. Część artystyczna PT. „Betlejem to my sami” w tym roku została przygotowana przez Panią Jadwigę Gabrysiak, a oprawę muzyczną zadbała Pani Dorota Kozłowska. W między czasie rozdawano Światełko każdemu z mieszkańców by mogli je postawić na stole wigilijnym. Pogoda dopisywała nawet spadło trochę śniegu. Mieszkańcy mogli się ogrzać przy pięknie palących się pochodniach. Na zwolenników „porządnego jedzenia” czekał Pan Marek Zwoliński z gorącym czerwonym barszczem, rybą i kapustą z grochem. Po zakończonym występie pałeczkę przejął zespół ,,Sonic”, który umilał nam czas śpiewając kolędy i pastorałki. Około godziny 19:00 zabawa zaczęła dobiegać końca, a drużyna z zapałem zabrała się do sprzątania.

CZUWAJ !!!