Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

3maja3 maja, jak co roku, społeczność szkolna włączyła się w obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja. O godz. 11.30 uroczyste nabożeństwo w kościele parafialnym odprawił ks. Józef Seweryn. „Polska nie może być obojętna” napomniał zebranych w wygłoszonej z tej okazji homilii.

Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni w orszaku prowadzonym przez poczty sztandarowe przeszli pod obelisk na Placu Wolności, gdzie tradycyjnie delegacje władz samorządowych, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, lokalnych zakładów pracy i partii politycznych złożyły kwiaty.

Kolejnym punktem obchodów była akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Joanny Ginter, p. Doroty Kupczyk i p. Marzeny Ozdoby. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury wszystkich przybyłych powitał pan burmistrz Witold Siwiński. W krótkim przemówieniu wskazał on na wyjątkowy charakter tego świątecznego dnia, który jest nie tylko świętem państwowym upamiętniającym rocznicę uchwalenia pierwszej europejskiej konstytucji, ale także świętem kościelnym, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz łączy się z przypadającym 4 maja świętem wszystkich strażaków. Następnie głos oddano już dzieciom. Na tle Zamku Królewskiego w Warszawie w montażu słowno-muzycznym uczniowie przybliżyli zebranym okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej główne postanowienia. Występ zwieńczył pokaz taneczny w wykonaniu uczniów klas I-III, który zebrani nagrodzili gromkimi brawami.

I tym razem obchody Święta Konstytucji 3 Maja stały się wyjątkową lekcją historii nie tylko dla uczniów ale i dla całej społeczności Przedcza.