Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

wigilia         Święta Bożego Narodzenia to dla każdego czas przemyśleń i refleksji. Czas spędzony przede wszystkim w gronie najbliższych nam osób. Z okresem świąt związanych jest wiele tradycji i zwyczajów, które wprowadzają niepowtarzalną atmosferę. Wręczamy sobie prezenty, ubieramy choinkę, śpiewamy kolędy.

       W tym roku w naszej szkole już od połowy grudnia można był wyczuć ten radosny nastrój oczekiwania. Zmieniły się dekoracje sal i korytarzy, odbywały się próby do szkolnych jasełek.

Owocem tych przygotowań była uroczysta Wigilia Szkolna, którą przeżyliśmy 21 grudnia.

      Odświętnie ubrani zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej przez panie: Urszulę Gawryszewską i Katarzynę Osińską. Zostaliśmy powitani przez księdza Tadeusza Funka, który przekazał życzenia i podzielił się refleksjami związanymi z tajemnicą Bożego Narodzenia. Następnie wszyscy obejrzeliśmy wspaniałe przedstawienie pt.: „Trędowaty bo niekochany” przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem katechetów: Jadwigi Gabrysiak i ks. Tadeusz Funka. Była to opowieść o nas, ludziach XXI wieku, istotach spragnionych miłości, lubiących się wywyższać, chwalić, szybko zdobywać pieniądze. Sztuka przypomniała i uświadomiła nam istotę świąt Bożego Narodzenia. Dzisiaj w tym szybko biegnącym i zmieniającym się świecie, w pogoni za dobrami materialnymi często gubimy i zatracamy takie wartości jak miłość, dobroć, otwartość na drugiego człowieka. Kolejnym punktem programu był pokaz taneczny, do którego choreografię ułożyła pani Marzena Ozdoba. Piękny taniec aniołów zrobił duże wrażenie i wzruszył wszystkich zebranych. Zwieńczeniem przedstawienia był koncert kolęd w wykonaniu uzdolnionych muzycznie uczennic naszej szkoły, przygotowanych przez panią Dorotę Kozłowską. Występ młodych artystów został nagrodzony gromkimi brawami.

       Na zakończenie uroczystości głos zabrał pan dyrektor Jarosław Sobański, który docenił zaangażowanie uczniów i nauczycieli w przygotowanie uroczystości. Złożył wszystkim świąteczne życzenia. Szczególne słowa podziękowania skierował do pani Marii Czyżnikowskiej, która po długoletniej pracy w naszej szkole odchodziła na emeryturę.

        Po spotkaniu w sali gimnastycznej wychowawcy ze swoimi wychowankami udali się do klas. Tam, w bardziej kameralnym gronie podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli przy wigilijnym stole, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw.

      Atmosfera była niepowtarzalna, niezwykle rodzinna, dlatego niech przesłaniem na każdy dzień, nie tylko ten grudniowy, będą słowa Matki Teresy z Kalkuty:
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.”
     Pamiętajmy, gdy otwieramy się na drugiego człowieka, gdy nie wilkiem, ale bratem dla niego jesteśmy staje się cud Bożego Narodzenia. 

Opracowała: Joanna Ginter

Fot: Katarzyna Osińska