Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

bsp My, harcerze ZHP, przekazując Batlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc. Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka. Niech obudzi i pogłębi w nas wrażliwość  na cudze potrzeby.

Do naszego miasteczka płomień ten dotarł dnia 17 grudnia 2017 już po raz trzynasty rozbłysło Betlejemskie Światło Pokoju pod hasłem „ W Tobie jest światło”– znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia.

Organizatorami spotkania wigilijnego dla mieszkańców Przedcza  była 1/Drużyna Wielopoziomowa „TRAMPY” wraz z druhnami Katarzyną Osińską i Elżbietą Pawlak  oraz Dyrekcją Szkoły Podstawowej. Harcerze zajęli się przygotowaniem dekoracji oraz kiermaszem stroików i ozdób bożonarodzeniowych. Cała uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowana przez księdza Tadeusza Funka z oprawą harcerską. Po jej zakończeniu drużyna  i wszyscy zgromadzeni przeszli wraz z Księdzem, Dyrekcją Szkoły i mieszkańcami do Amfiteatru przy zamku by przekazać Betlejemskie Światło Pokoju Panu Burmistrzowi oraz mieszkańcom i przybyłym gościom. Po odczytaniu przez jedną z harcerek hasła tegorocznego światełka pt. ” W Tobie jest światło” i wyjaśnieniu jego znaczenia:

W Tobie jest światło
Każdy mrok rozjaśni
W Tobie jest życie
Ono … zwycięża

Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podejmujemy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Dokonamy tego nie tylko przez wielkie wydarzenia, ale przede wszystkim:

  • przez naszą codzienną służbę, czasami cichą, pokorną, bez mediów, rozgłosu;
  • przez światło, jakie harcerka i harcerz zachowuje w swoich oczach,
  • przez pogodę ducha, której nie naruszają nawet najbardziej skomplikowane dni,
  • przez pragnienia żeby służyć, nawet jeśli doświadczamy rozczarowań.

Im więcej my, sami mamy światła Jezusa, im więcej światła Jezusa jest w naszej organizacji, im więcej tego światła jest w każdym harcerzu, instruktorze, tym bardziej nasza wspólnota jest żywa a misja wiarygodniejsza.

Rozpalajmy w innych światło, które jest w nas, abyśmy  nie ugięli się przed złem i zawsze ufali w nieskończone możliwości dobra.

Z Betlejemskim Światłem Pokoju nieśmy naszą harcerską moc  i nadzieję.

Nadszedł czas, aby przesłanie z Betlejem dotarło do wszystkich z nową mocą, bowiem współczesny człowiek i świat potrzebuje tego Światła. Niech wrażliwość i przyzwoitość kierują naszym postępowaniem. Niech dzięki naszej wspólnej służbie spełnią się prośby o pomoc dla ubogich, o dach nad głową dla bezdomnych, o bezpieczeństwo dla rodzin, o dobre wychowanie  i wykształcenie młodego pokolenia.

Każda ceremonia przekazania BŚP jest nie tylko miejscem spotkania, ale i posłania, czyli wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu. Zabierając Światło wchodzimy w przestrzeń Boga. Może dzięki temu zapalimy na nowo w sercach światło wiary, które zgasło podmuchem zagubienia, niezrozumienia. Zabierzmy BŚP niech wędruje razem z nami w nasze życie i doda nam wiary i miłości, żebyśmy poszli i głosili, że Jezus jest Panem, i że w nas jest światło – światło, które zaraża; bo w nas jest światło – jego światło, Chrystusowe światło. Dlatego jest nadzieja, jest życie  w nadziei z Jezusem, bo:

W TOBIE JEST ŚWIATŁO.

Po odczytaniu dwie harcerki zaśpiewały piosenkę pt. „Ogień z Betlejem”. Po wstępnej przemowie, przywitaniu zaproszonych gości i życzeniach na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, nastąpił czas na  podziękowania dla naszych ludzi dobrej woli. Na naszym wigilijnym spotkaniu nie zabrakło również takiego gościa jak Pana posła Leszka Galemby. Część artystyczna w tym roku została  przygotowana przez Panią Jadwigę Gabrysiak i ks. Tadeusza Funka, a o oprawę muzyczną zadbała Pani Dorota Kozłowska z solistami oraz zespół muzyczny „SONIC”, który umilał nam czas śpiewając kolędy i pastorałki. W między czasie harcerze rozdawali cukierki, mandarynki oraz Betlejemskie Światełko Pokoju każdemu z mieszkańców by mogli postawić na wigilijnym stole. Pogoda podczas spotkania była sprzyjająca tylko brakowało trochę więcej białego puchu. Mieszkańcy mogli się ogrzać przy pięknie palących się pochodniach, które dodały uroku naszego spotkania. W trakcie spotkania można było skosztować wigilijnych potraw: gorący czerwony barszcz oraz ryba z surówką z kapusty. Około godziny 20:00 spotkanie  dobiegło końca, a drużyna z zapałem zabrała się do porządkowania obiektu.

CZUWAJ !!!

Opracowała: Katarzyna Osińska