Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

Jak to się zaczęło?

Krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży to jedno z priorytetowych zadań szkoły i choć w gminie Przedecz oprócz sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Przedczu znajduje się jeszcze zespół boisk „Orlik” i boisko do gry w piłkę nożną, to ci najmłodsi nie mieli do tej pory przy szkole placu zabaw.

O powstanie miejsca zabaw dla dzieci od początku swojej kadencji zabiegał pan dyrektor Jarosław Sobański. To miedzy innymi z jego inicjatywy  gmina Przedecz zgłosiła swój akces do akcji ogłoszonej przez spółkę Nivea Podwórko Nivea. Celem kolejnej już edycji tej akcji była budowa 40 kolejnych Rodzinnych Miejsc Zabaw. Akcja obejmowała trzy etapy. od 7 marca do 29 kwietnia różne podmioty miały czas na zgłoszenie chęci swojego udziału. Tak też się stało. Gmina Przedecz jako organ prowadzący Zespół Szkół w Przedczu zgłosiła swój akces do konkursu. Do edycji 2016 zgłosiło się 977 podmiotów. Kolejnym etapem było głosowanie internetowe na wybraną lokalizację, które odbywało się w dwóch turach. Niestety mimo ogromnego wysiłku grupy ludzi i wielkiego zaangażowania pana dyrektora, który nie tracił nadziei, nawet wtedy, gdy pozycja Przedcza w rankingach spadała, nie udało się wygrać w pierwszej turze. Głosowanie trwało od 5 maja do 30 czerwca i zakończyło się uplasowaniem się Przedcza na 35 pozycji, co zagwarantowało nam wybudowanie Podwórka Nivea przy szkole. Łącznie oddano 270 751 głosów. Pod koniec października przystąpiono do budowy tego wymarzonego placu zabaw. Montaż zakończono 28 października 2016 r., a uroczyste otwarcie miało miejsce 23 listopada 2016 r.

„Podwórko Nivea” nie jest jednak jedynym nowym obiektem rekreacyjnym, jaki powstał w ostatnim czasie przy szkole. Blok sportowy Zespołu Szkół w Przedczu wzbogacono o kolejną salę gimnastyczną, nieco mniejszą niż ta już funkcjonująca. Nowa sala przeznaczona będzie głównie do zajęć z gimnastyki i gry w tenisa stołowego.

A jak doszło do rozbudowy? Po nieudanych próbach znalezienia funduszy na wybudowanie hali sportowej przy szkole, musiano zrezygnować z tego pomysłu, choć jak mawiał wieszcz z Czarnolasu: „Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje….” i nadzieja na jej powstanie nadal się tli. Tymczasem jednak możliwe było pozyskanie środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozbudowę bloku sportowego w kwocie 233 200,00 zł. Nowa sala została nadbudowa nad istniejącą już częścią budynku, w której mieściły się szatnie i magazyny sportowe. Przetarg na wykonanie tej inwestycji wygrała firma z Włocławka Instaltech, a prace rozpoczęły się w czerwcu 2016 r. Termin ich zakończenia i oddanie nowego obiektu do użytku wyznaczono na 16 sierpnia. Ostatecznie wykonawca zakończył pracę 28 września, a  po dokonaniu odbioru technicznego, kontroli Straży Pożarnej, nadzoru budowlanego i  inspektorów PSSE z Koła, salę można było uroczyście otworzyć również 23 listopada 2016 roku.

Uroczyste otwarcie

Dzień 23 listopada 2016 roku  zapisze się z pewnością w historii szkoły. Mimo obaw pogoda tego dnia wyjątkowo dopisała, przy porannej temperaturze 4,5°C świeciło piękne słońce.

Na uroczystość zaproszono szereg zacnych gości, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawicieli lokalnych władz, pana burmistrza Witolda Siwińskiego wraz z pracownikami Urzędu Miasta i Gminy w Przedczu, pana Jerzego Robaszewskiego wraz z całą Radą Miejską, księdza proboszcza Józefa Seweryna oraz pana Jarosława Borzędę przewodniczącego Rady Rodziców.

23 listopada do naszej szkoły przybyli także bardzo znamienici goście spoza gminy. Już po raz kolejny zaszczycił nas swoją obecnością pan poseł Leszek Galemba, radny powiatowy, pan Grzegorz Fiałkowski, dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Konina, dr Janusz Kwieciński, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z Powiercia, Dąbia i Przedszkola Gminnego w Przedczu oraz pani Aleksandra Wysocka, redaktor naczelna „Przeglądu Kolskiego”, który objął patronat medialny nad uroczystością. Nie zabrakło też całej społeczności szkolnej oraz mieszkańców.

Pierwszą część uroczystości zaplanowano na placu przy Podwórku Nivea. Krótko przed godziną 11.00 na zewnątrz wyszli wszyscy uczniowie szkoły podstawowej wraz ze swoimi opiekunami, zgromadzili się tam również licznie przybyli goście oraz mieszkańcy Przedcza. Zebranych krótko powitał pan dyrektor Jarosław Sobański, po czym poprosił pana posła Leszka Galembę, pana burmistrza Witolda Siwińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej, pana Jerzego Robaszewskiego oraz przedstawicielki najmłodszych, Olę, Zuzię i Aleksandrę o przecięcie wstęgi. Moment ten był, szczególnie dla dziewczynek, wielkim przeżyciem.

Następnie ksiądz proboszcz Józef Seweryn w asyście księdza wikariusza poświęcił nowo otwarty plac zabaw.

Po modlitwie uczniowie wrócili do szkoły, a goście udali się do nowej sali gimnastycznej, gdzie na uroczyste otwarcie oczekiwali już uczniowie gimnazjum. Tutaj również u boku pana posła i pana burmistrza wstęgę przecinał pan przewodniczący Rady Miejskiej i Ola, reprezentantka społeczności szkolnej.

Ta sala także została poświęcona przez księdza proboszcza.

Część oficjalną, wzbogaconą częścią artystyczną, zaplanowano w głównej sali gimnastycznej. W pięknie przygotowanej scenografii dominowały akcenty sportowe oraz elementy związane z firmą Nivea, a wszystko rozpoczęło się od pokazu prezentacji multimedialnej, dokumentującej powstanie sali i placu zabaw od samego początku, od pierwszych prac ziemnych. Zebrani mogli zobaczyć, jak powstawały obydwie inwestycje i przypomnieć sobie, jak szkoła wyglądało przed ich budową.

Jako pierwszy głos zabrał pan dyrektor, który przywitał wszystkich zgromadzonych, a szczególnie gości. Z pośród przybyłych jako pierwszy przemawiał pan burmistrz Witold Siwiński. W swoim obszernym wystąpieniu pan burmistrz przybliżył wszystkim historię powstania sali i Podwórka Nivea. Mówił także o pozyskiwaniu środków na te przedsięwzięcia i zmianach, jakie zaszły w szkole od momentu przekazania pieczy nad szkołami samorządom.

Jako kolejny głos zabrał pan dyrektor i wówczas dla wszystkich stało się jasnym, jaką rolę w powstaniu Podwórka Nivea odegrała grupa osób stojąca od początku uroczystości po lewej stronie mównicy. Pan dyrektor podziękował serdecznie tym, którzy od początku głosowania, wytrwale oddawali swe głosy kosztem swojego wolnego czasu, nie bacząc na zmęczenie. Wśród najwytrwalszych znaleźli się nauczyciele, uczniowie w różnym wieku i rodzice. Cała społeczność miała teraz okazję podziękować im za trud i zaangażowanie. Mówiąc o ich wyczynie pan dyrektor zacytował Winston’a Churchill’a, który kiedyś w odniesieniu do polskich lotników powiedział: „ Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym…” W wystąpieniu pana dyrektora nie zabrakło słów uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania obydwu obiektów oraz tych, którzy swoją życzliwością zawsze wspierali przedecką szkołę. Nikt nie został pominięty, a wysiłek każdego został dostrzeżony.

W dalszej części uroczystości głos zabrał pan poseł Leszek Galemba, życząc by nowo otwarte obiekty dobrze służyły dzieciom i młodzieży. W darze pan poseł przekazał piłki do gier zespołowych.

Spośród zaproszonych gości o głos poprosił pan Janusz Kwieciński, dziekan z PWSZ w Koninie, który  od lat jest życzliwym przyjacielem pana dyrektora. Zwracając się do tych najmłodszych mówił on o randze kultury fizycznej w naszym życiu oraz za wzór do naśladowania społeczności szkolnej postawił pana dyrektora, który zawsze konsekwentnie dążył do realizacji postawionych sobie celów, a rywalizując uczciwie walczył do końca. Pan Janusz Kwieciński podarował szkole zestaw piłeczek do tenisa, które posłużą do gry w nowej sali.

Po oficjalnych przemówieniach umiejętnościami wokalnymi popisały się uczennice przygotowane przez panią Dorotę Kozłowską, wykonując utwory o tematyce sportowej, a zdolności taneczne zaprezentowała grupa prowadzona przez panią Marzenę Ozdobę.

Zebrani mogli przekonać się, że wśród dzieci i młodzieży uczącej się w Zespole Szkół w Przedczu mamy nie tylko talenty sportowe, ale również miejmy nadzieję przyszłych artystów scen polskich.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie rozeszli się do sal, a goście udali na uroczysty obiad.

A co dalej?

Od dnia otwarcia sala gimnastyczna służy dzieciom i młodzieży, a nawet dorosłym, gdyż odbywają się tam zajęcia aerobiku. Niestety z uwagi na zimową aurę i niskie temperatury nie można w pełni cieszyć się urokiem zabaw na nowo powstałym placu. Z pewnością jednak wraz z nadejściem wiosny i wyższych temperatur stanie się on celem spacerów wielu mieszkańców Przedcza, gdzie rodzice będą mogli odpocząć, a dzieci miło spędzić czas. 

Opracowała: Ewa Ćmielewska
Fot.: Rafał Czyżnikowski