Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości ”.

 

Marcin Brykczyński „11 listopada”

11 listopada- Święto Niepodległości- to dzień upamiętniający wydarzenia szczególne dla każdego Polaka.
W 1918 roku ziściły się marzenia o niepodległości i Polska po 123 latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosja, znalazła się ponownie na mapie Europy.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości społeczność Przedcza wraz z przedstawicielami Władz Samorządowych, zakładów pracy, organizacji, Dyrekcją Zespołu Szkół, nauczycielami, dziećmi i młodzieżą rozpoczęła udziałem we Mszy św. sprawowanej przez ks. proboszcza Parafii św. Rodziny w Przedczu, w intencji naszych przodków walczących o upragnioną wolność.

Prowadzeni przez Poczty Sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Przedczu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z całej gminy, marszowym krokiem przy dźwiękach orkiestry strażackiej udaliśmy się pod obelisk, przy którym harcerze trzymali wartę.

  

  

Delegacje w ustalonym porządku pod tablicą upamiętniającą „Poległych za ojczyznę” złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów i jednocześnie oddały hołd tym, którzy w trudnych czasach stoczyli heroiczną walkę o zachowanie polskości.

   

Następnie w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury po odśpiewaniu hymnu państwowego, powitaniu wszystkich zebranych przez p. burmistrza Witolda Siwińskiego, nauczyciel historii p. Zbigniew Mójta w krótkiej prelekcji przybliżył nam „kawałek historii Polski” z tamtych lat.

W dalszej części w powadze i zadumie wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Przedczu pod kierunkiem p. Doroty Kupczyk i p. Doroty Kozłowskiej, zaś scenografię przygotowały: p. Katarzyna Osińska, p. Ewa Wawrzyniak i p. Urszula Gawryszewska.

  

         

  

Poprzez takie uroczystości kształtujemy patriotyczne postawy, albowiem ojczyzna, jak pisał Norwid to „wielki zbiorowy obowiązek”.
Dziś żyjemy w wolnej Polsce i jesteśmy zobowiązani do tego, aby tę wolność szanować. Udział w obchodach tej rocznicy świadczy o tym, jak ważny jest to dla nas dzień.
Mimo powagi był to dzień radości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Opracowała- Magdalena Bińkowska
Fot. Katarzyna Osińska