Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

hretertMiędzyszkolny Konkurs Recytatorski „Herbert-Polsce zawsze wierny”

Wspominanie Herberta…

13 grudnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Herbert- Polsce zawsze wierny". Jego celem głównym było zaakcentowanie roku 2018 jako roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej, a tym samym zainteresowanie młodzieży twórczością poety. To swoiste święto poezji rozpoczęło wystąpienie dyrektor Biblioteki – Pani Barbary Maćkowiak, która  w bardzo wzruszający sposób przybliżyła zgromadzonym sylwetkę Hreberta oraz fragmenty jego twórczości, kończąc znamiennymi słowy poety: „idź wyprostowany wśród tych co na kolanach / Bądź wierny Idź”.

 

Zabrzmiały one szczególnie przede wszystkim ze względu na datę- 13 grudnia 2018 roku obchodziliśmy bowiem 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, ale zostały też skierowane do uczestniczek konkursu z prośbą o uczynienie z nich swego motta życiowego.
Pierwszy etap konkursu odbył się w szkołach, które zgłosiły chęć udziału w nim i miał za zadanie wyłonienie maksymalnie po troje kandydatów z każdej placówki. Naszą szkołę reprezentowały: Amelia Łuczak z klasy VI b, Laura Tokarska z klasy VI a oraz Patrycja Więtczak z klasy VI b. Dziewczęta rywalizowały z uczennicami ze szkół w Kłodawie, Korzeczniku i Wólce Czepowej.        Miło nam poinformować, że Amelia Łuczak za prezentację wiersza „Siódmy anioł” zajęła I miejsce w konkursie, a Patrycja Więtczak, która recytowała utwór „U wrót doliny” zdobyła II nagrodę. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom, szczególnie zaś laureatkom i zachęcamy do dalszych zmagań z poezją.

Anna Czerwińska