Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

DZ22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju warsztaty, spotkania czy festyny oraz inne akcje propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa nie możemy wziąć udziału w w/w akcjach. Jak w takim razie możemy obchodzić Dzień Ziemi?

  • Zasadźmy drzewo możliwe blisko miejsca, w którym mieszkamy.
  • Zbierzmy makulaturę. Stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część Ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone).
  • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Zachęcamy wszystkich do podjęcia tych inicjatyw.

Natomiast w środę 22 kwietnia 2020r. Ministerstwo Klimatu wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, organizuje warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Do udziału  w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” zaproszeni zostali uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Warsztaty odbędą się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, promującego odnawialne źródła energii.

Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie - mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?” z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).

Jak wziąć udział w warsztatach?

22 kwietnia o godz. 11:40 kliknij w link www.dzienziemiwmk.pl. Na tej stronie znajdzie się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania.

Źródła: ekokalendarz.pl, tipy.pl; gov.pl/web/klimat/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu

Opracowały:

Jolanta Sypniewska, Katarzyna Osińska