Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu

Szkoła Podstawowa im. Władysława Umińskiego w Przedczu
Smaller Default Larger

II wojna wiatowa Polska była pierwsza.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Wrzesień jest miesiącem ważnych w najnowszej historii Polski rocznic. W piątek 1 września 1939 roku atakiem wojsk niemieckich na nasz kraj rozpoczął się największy konflikt – II wojna światowa. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie odpowiedziało na agresywną politykę III Rzeszy. Mimo bohaterstwa żołnierzy nie udało się jednak uratować niepodległości państwa. Powodem porażki była przewaga techniczna i liczebna agresorów oraz brak efektywnej pomocy ze strony naszych sojuszników – Wielkiej Brytanii i Francji. 17 września „cios w plecy” zadał nam komunistyczny Związek Radziecki realizując ustalenia paktu Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. Nastąpił czwarty rozbiór państwa i okres straszliwej okupacji, który pochłonął życie co piątego obywatela II Rzeczypospolitej.

Opracował: Zbigniew Mójta